Balené vody včetně dětských obsahují mikroplast

Francouzská studie odhalila mikroplasty v balených vodách. Podle spotřebitelského časopisu 60 millions de consommateurs jde o další argument pro pití kvalitní kohoutkové vody.

Americký výzkum z roku 2018 zjistil v 93 % lahví balené vody mikroplasty, a to v průměru 10,4 mikročástic na litr tekutiny.  Ve srovnání s vodou z kohoutku jde o dvojnásobné množství. Francouzské sdružení Agir pour l’Environnement nyní provedlo analýzu vody v devíti různých baleních vod od nejprodávanějších značek ve Francii (Badoit, Carrefour, Cristaline, Evian, Perrier, Vittel a Volvic). Výsledky zveřejněné v červenci s titulkem Pijeme plasty ukázaly, jak rozšířené jsou mikroplasty.

Sedm z devíti analyzovaných balení obsahovalo čtyři různé typy: polypropylen (PP), polyetylen (PE), polyuretan (PU) a polyethylentereftalát (PET), který se nejčastěji používá při výrobě plastových lahví a je na jejich dně uveden číslem 1. Většina částic se do vody pravděpodobně dostala z lahve či uzávěru nebo při plnění.

Nejproblematičtější byly výsledky vody Vittel Kids určené pro děti, kde laboratoř zaznamenala 121 mikročástic na litr vody. Dítě s běžným pitným režimem tak může požít skoro 16000 plastových mikročástic za rok.

Studií o zdravotních dopadech mikroplastů nebo jejich hromadění v lidském těle je v současnosti nedostatek. Je však známo, že pronikají do organismu požitím nebo vdechnutím a dostanou se k játrům, ledvinám, plicím nebo do krevního řečiště. Mnoho plastů, včetně těch používaných k výrobě jednorázových lahví, přitom obsahuje toxické látky, například barviva a změkčovadla, jako jsou ftaláty nebo bisfenol A.

V roce 2019 byla Francie  šestým největším spotřebitelem balené vody v Evropě po Itálii, Německu, Portugalsku, Maďarsku a Španělsku. Pro její občany je tedy důležité omezit konzumaci lahvových vod ve prospěch kvalitní a snadno dostupné vody z kohoutku.

Odkaz na článek: spotrebitele.dtest.cz